Ulaşım
Metro Havaalanı Otobüs Vapur Taksi Durakları
Nereye Gidelim
Nöbetçi Eczaneler Vapur Saatleri
Nöbetçi Eczaneler Vapur
İzmir Haritası İzmir Fotoğrafları
İzmir Haritası İzmir Fotoğrafları
Milli Piyango
  A n k e t
Sizce bu sene Süper Ligde Kim Şampiyon olur?


Anket sonuçları
Halkta coşku, askerde kılıç

Cumhuriyet'in kuruluşunun 84. yıldönümü tüm Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de coşkuyla kutlandı. Son dönemlerde üst üste yaşanan terör olaylarının ardından gerçekleştirilen kutlamalar, geçtiğimiz yıla göre çok daha görkemli oldu. Törenlerde coşku doruğa ulaşırken, Türk milletinin birlik ve bütünlüğe verdiği önemi bir kez daha tüm dünyaya gösterdi.

Terör olaylarına duyulan tepki nedeniyle binlerce İzmirli, Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören alanına akın ederken, ellerinde Türk bayrağı alan vatandaşlar sık sık "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attı. Geçtiğimiz yıllardaki törenlere oranla daha yüksek katılım gerçekleşirken, birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı.

Birçok İzmirlinin kırmızı-beyaz kıyafetler giyerek katıldığı törende Cumhuriyet Meydanı ve Kordon'un önemli bölümü adeta bir gelincik tarlasına dönüştü. İzmir'deki resmi kutlama töreni Vali Cahit Kıraç'ın Valilik makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki resmi geçit törenine ise, saat 10.30'da geçildi. Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Necdet Özel, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tören alanında dolaşarak birlikleri denetledi ve halkın bayramını kutladı. Tören, öğrencilerin, askeri birliklerin ve sivil toplum kuruluşlarının geçişiyle sona erdi. Törene katılan binlerce kişi Cumhuriyet coşkusunu bir kez daha yaşadı.

Bölünmezlik vurgusu

Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Kıraç, son dönemlerde Türkiye'nin gündemini meşgul eden terör olaylarına değinmeden ülkenin bölünmezliğine vurgu yaptı. "Anayasımızın değiştirilemez kuralları arasında yer alan 3. maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür" diyen Kıraç, şunları söyledi:

"Bu düzenleme ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi kurallaştırılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken üniter devlet modeli benimsenmiştir. Üniter devlette ülke de egemenlik de tektir ve bölünemez. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ve asli ögesi tektir ve Türk Milleti'dir. Egemenlik kayıtsız şartsız Türk milletinindir. Türk milleti kavramı Türkiye'ye gönül bağı ile bağlı olan herkesi kapsamaktadır. Büyük Atatürk'ün 'Ne mutlu Türküm Diyene' özlü sözü bunu en iyi biçimde anlatmaktadır."

Terör vurgusu

Öğrencilerin geçişiyle başlayan resmi geçit töreninde askeri birlikler, sivil toplum kuruluşları, oda ve dernekler, polis ve özel harekat polisleri, askeri birlikler ile tanklar ve askeri techizatler yer aldı. Polis okulu öğrencileri ve özel harekat polislerinin geçişi sırasında "Korku bilmem ne hainden ne terörden" ile "Vatanı böldürtmem" şeklinde tören programı çerçevesinde anons edilen sözler vatandaşlardan bol bol alkış aldı. Polislerin ardından askeri birliklerin geçişi sırasında kürsüden yapılan "Gazilik ve şehitlik, can kadar yakındır bize" sözleri vatandaşlara duygulu anlar yaşattı. Ellerindeki Türk bayraklarını hiç indirmeden askerleri selamlayan İzmirliler sık sık "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attı.

Halk askerlerle yürüdü

Törenin ardından binden fazla İzmirli Konak Belediyesi'nin düzenlediği terörü kınama yürüyüşüne katıldı. Konak Pier Alışveriş Merkezi'ne kadar geçidi tamamlayan askeri birliklerin arkasında yürüyen vatandaşlar, Göztepe İskelesi'ne kadar sloganlar attı ve Cumhuriyet'e bağlılıklarını haykırdı. Yürüyüş yaklaşık 2.5 saat sürdü. Zaman zaman trafiğin aksamasına neden olan yürüyüş esnasında, çok sayıda vatandaş da araçlarıyla konvoy oluşturdu. Aralarında CHP İzmir Milletvekili Abdürrezzak Erten, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ve CHP İl Başkanı Kemal Karataş'ın da yer aldığı yürüyüşün sonunda hep birlikte İstiklal Marşı okundu.

Büyükşehir'den 15 bin bayrak

Sabahın erken saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanı'na akın etmeye başlayan vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 bin adet Türk Bayrağı dağıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmirli hemşehrilerim Cumhuriyet Meydanı'na akarak, laik Cumhuriyete, Türk Ulusu'nun bölünmez bütünlüğüne olan inanç ve kararlılıklarını bir kez daha ortaya koydular" dedi. Kocaoğlu, Cumhuriyetin 84. yıldönümü nedeniyle, geçtiğimiz hafta İzmirlilere yaptığı, "Türk bayraklarımızla Cumhuriyet meydanı'nda toplanıp, son günlerde yaşanan hain terörist saldırılara ve ülkemiz üzerinde oynan oyunlara tepkimizi gösterelim" şeklindeki çağrılarının karşılık bulduğunu söyledi. Kocaoğlu, "İzmirliler hem yaşadıkları evleri, işyerlerini bayraklarla donattı, hem de Cumhuriyet Meydanı'ndaki resmi törene akın etti. Bu ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve geleceğine olan güvenin kararlı bir şekilde ortaya konmasıdır. İzmirlilerin bu güçlü tavrına ve coşkusuna, biz de bayrak dağıtarak ortak olmak istedik. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve Cumhuriyet'e sarsılmaz bağlılıklarını tüm dünyaya gösterme arzularına katkı koymak istedik" diye konuştu.

Folklorcü gençlerden asker selamı

Cumhuriyet'in kuruluşunun 84. yıldönümü Balçova'da coşkuyla kutlandı. Balçova Stadyumu'nda gerçekleştirilen Cumhuriyet kutlamalarına Garinizon Komutanı Topçu Albay Hacı Ali Demirel, Balçova Kaymakamı Ünal Erdoğan, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve vatadaşlar katıldı. Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İsktiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından törende bir konuşma yapan Kaymakam Ünal Erdoğan, Cumhuriyet'in tüm medeni dünya ülkeleri tarafından kabül gören bir sistem olduğunu halkın en demokratik biçimde yönetilmesi için ideal bir sistem olduğunu söyledi. Törene katılan öğrecilere "Cumhuriyeti sonsuza dek koruyacağınıza söz veriyormusunuz?" diye soran Erdoğan, öğrencilerin coşkulu bir şekilde "Evet" cevabı vermesi üzerine "Yaşasın Cumhuriyet. Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun" diye öğrencilere ve vatandaşlara seslendi. Laiklik konusuna da değinen Erdoğan, "Cumhuriyet'in kaçınılmaz en büyük kazanımlarından birisi de laikliktir. Toplumların gelişmelere, yeniliklere ayak uydurabilmesi için fikri ve vicdanı hür bireyler yetiştirmesi gerekir. Fikri ve vicdanı hür bireyler yetiştirmenin yolu da laiklikten geçer. Aksi halde cehalete batmış bir toplumla karşı karşıya kalırız" şeklinde konuştu. Tören sırasında Nevvar Salih İşgören Lisesi'nin düzenlediği folklor gösterisi protokolden ve halktan büyük alkış topladı. Tören öğrencilerin yürüyüşü ile sona erdi. Folklorcü gençler asker selamı vererek vatandaşları selamladı.

30/10/2007Yorum Yaz    
Ad Soyad:  
E-posta:  
Yorum: